Obnova zgrada oštećenih potresom na području grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije
Stranica ažurirana 27. siječnja 2021. godine
Ova stranica sadrži osnovne informacije o obnovi i uklanjanju oštećenih zgrada, u skladu s utvrđenim stupnjem oštećenja, kao posljedica razornog potresa snage 5,5 po Richteru koji je 22. ožujka 2020. pogodio Zagreb, Krapinsko-zagorsku i Zagrebačke županiju. Potres je uzrokovao štetu na 25 tisuća zgrada i prouzročio štetu koja je procijenjena na golemih 86 milijardi kuna, što je iznos koji je na razini 60% državnog proračuna.
Ministarstvo je izradilo Vodič za podnošenje zahtjeva za obnovu namjenjen stanovnicima pogođenim potresom na području Grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije koji sadrži osnovne informacije za podnošenje zahtjeva za obnovu kao i pojašnjenja vezana uz samu proceduru podnošenja zahtjeva na temelju utvrđenog stupnja oštećenja zgrade.
Zakonski okvir
Na prijedlog Vlade, Hrvatski je sabor donio Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, koji je stupio na snagu 17. rujna 2020. godine.Radi zaštite života i zdravlja ljudi, zaštite životinja, zaštite imovine, zaštite okoliša, prirode i kulturne baštine te stvaranja uvjeta za uspostavu normalnoga života na pogođenom području, tim se zakonom:
- uređuje način i postupak obnove odnosno uklanjanja zgrada oštećenih odnosno uništenih u tom potresu,
- uređuje gradnja zamjenskih obiteljskih kuća i stambeno zbrinjavanje osoba pogođenih tom nepogodom,
- određuju nadležna tijela, rokovi za postupanje i druga pitanja s tim u vezi.
Na temelju Zakona o obnovi, Vlada je 29. listopada 2020. donijela i Prvi program mjera obnove zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije. Svrha je tog programa utvrditi mjere obnove zgrada koje se odnose na obnovu zgrada javne namjene, višestambenih zgrada, poslovnih zgrada, stambeno-poslovnih zgrada i obiteljskih kuća.
Sukladno Zakonu o obnovi i Prvom programu mjera obnove, uklanjanje oštećenih zgrada, odnosno njihova obnova te gradnja zamjenskih obiteljskih kuća i stambeno zbrinjavanje osoba pogođenih potresom provodi se na temelju odluka Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Postupak podnošenja zahtjeva za obnovu
Osobe koje su 22. ožujka 2020. bile vlasnici i suvlasnici zgrada koje su taj dan oštećene u potresu na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije, ostvaruju sljedeća prava:- pravo na sufinanciranje konstrukcijskog dijela obnove postojeće potresom oštećene zgrade
- pravo na uklanjanje postojeće zgrade i postojeće obiteljske kuće koja je izgubila mehaničku otpornost i/ili stabilnost u toj mjeri da je urušena ili njezina obnova nije moguća
- pravo na sufinanciranje gradnje zamjenskih obiteljskih kuća kod potresom uništenih postojećih kuća
- pravo na novčanu pomoć:
- za privremenu zaštitu potresom oštećene postojeće zgrade
- za konstrukcijsku obnovu potresom oštećene postojeće zgrade
- u zamjenu za gradnju zamjenske obiteljske kuće
- za troškove izrade glavnog projekta za rekonstrukciju potresom oštećene postojeće građevine čija je izrada započeta do stupanja na snagu Zakona o obnovi (16. rujna 2020.)
Postojeća građevina je u smislu članka 3. stavak 1. točke 23. Zakona o gradnji ("Narodne novine" broj 153/13, 20/17, 39/19) definirana kao građevina izgrađena na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta i svaka druga građevina koja je prema Zakonu o gradnji ili posebnom zakonu s njom izjednačena. Dodatno, u poglavlju 9. Prvog programa mjera obnove zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije propisano je koji prilozi se podnose uz zahtjev za obnovu potresom oštećenje postojeće zgrade kao dokaz da je zgrada oštećena potresom postojeća zgrada.
Obrasci za podnošenje zahtjeva
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
„Zahtjev – obnova nakon potresa“
Ulica Republike Austrije 20
10000 Zagreb
Dodatne informacije o obnovi zgrada oštećenih potresom te podnošenju zahtjeva mogu se dobiti svakim radnim danom od 9 do 14 sati u Sektoru za provođenje mjera ublažavanja posljedica elementarnih nepogoda Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine na telefon 01/3782 117.
Novi potres koji je 28. i 29. prosinca 2020. godine najviše pogodio područje Sisačko-moslavačke, Karlovačke županije i Zagrebačke županije prouzročio je novu štetu koju tek treba utvrditi. Za to područje, kao i za područje Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije traju preliminarni pregledi potresom oštećenih objekata.
Otvoren call-centar za prijave oštećenja 0800 2021 (odnosi se na sve županije)
Građani s područja pogođenih potresom, koji su pretrpjeli štetu na imovini, mogu prijaviti oštećenja popunjavanjem UPITNIKA. Podaci iz upitnika unose se u središnju bazu podataka koja služiti za preliminarni pregled građevina nakon potresa. Građanima je dostupan i pozivni centar za prijavu 0800 2021.
↵- prijava zahtjeva za obavljanje procjene uporabljivosti građevine
- prijava volontera za procjenu uporabljivosti građevine
Pozivamo ovim putem i volontere stručnjake za građevinske konstrukcije koji su voljni pomoći u obavljanju procjene uporabljivosti da nam se jave. Volonterima koji rade na stručnoj procjeni uporabljivosti građevina na potresom pogođenim područjima osigurana je isplata naknade putnih troškova i dnevnica, sukladno zaključku Vlade.
Brzi pregled oštečenja zgrade
Dobivena naljepnica, odnosno ocjena uporabljivosti ocjena je stručnjaka o sigurnosti življenja u oštećenoj zgradi i o hitnim mjerama koje je nužno poduzeti (primjerice rušenje dimnjaka, stabilizacija zabatnog zida i slično). Ocjena se može odnositi na cijelu zgradu ili na pojedini dio zgrade. Pregled ne uključuje pregled instalacija ni statički elaborat zgrade. Procjene oštećenja i uporabljivosti građevine provode se prema metodologiji definiranoj na temelju iskustava iz potresa u Italiji, s tim da su prije pregleda inženjeri (građevine i arhitekture) prošli edukaciju koja je dostupna na internetskim stranicama Hrvatskoga centra za potresno inženjerstvo: www.hcpi.hr.

Ocjena oštećenja zgrade
- uporabljiva (zelena oznaka),
- privremeno neuporabljiva (žuta oznaka)
- neuporabljiva (crvena oznaka).

Zgrada se može upotrebljavati. Zgrada nema oštećenja ili ima mala oštećenja koja ne predstavljaju opasnost za nosivost i uporabljivost zgrade.
U2 – Uporabljivo s preporukom
Zgrada ima umjerena oštećenja bez opasnosti od urušavanja. Nosivost zgrade je djelomično narušena. Ne preporučuje se boravak u zgradi odnosno građani u takvoj zgradi borave na vlastitu odgovornost. Kraći boravak u zgradi je moguć, uz savjete građevinskog stručnjaka koji se odnose na potrebne mjere i ograničenje boravka (ovisno o opasnosti). Građevinski stručnjak daje preporuke za uklanjanje opasnosti.
PN2 – Privremeno neuporabljivo – potrebne mjere hitne intervencije
N1 – Neuporabljivo – zbog vanjskog utjecaja
N2 - Neuporabljivo – zbog oštećenja
Što ako smatrate da dobivena ocjena oštećenja (oznaka) ne odgovara stvarnom stanju vaše kuće/zgrade?
Izmjene Zakona o obnovi u saborskoj proceduri
Zbog potresa koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju, Karlovačku i Zagrebačku županiju, Vlada je u Hrvatski sabor uputila prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije. Time će se novi zakon odnositi i na stanovnike Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije i odrediti će na što stanovnici tih županija imaju pravo. Obnova zgrada oštećenih potresom na području Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije
Ministarstvo je izradilo i upute za stanovnike Banovine u kojima se navodi koja prava trenutno mogu ostvariti.
- Što ako mi zgrada ima zelenu oznaku?
- Što ako mi zgrada ima žutu oznaku?
- Što ako mi zgrada ima crvenu oznaku?
Dokumenti
- Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije
- Prvi Program mjera obnove zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije
- Pravilnik o sadržaju i tehničkim elementima projektne dokumentacije obnove, projekta za uklanjanje zgrade i projekta za građenje zamjenske obiteljske kuće oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije
- Vodič za podnošenje zahtjeva za obnovu zgrada na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije (430kb)
- Karta potresnih područja Republike Hrvatske (2986kb)
- Uputa Ministarstva o postojećim zakonskim mogućnostima pristupanja obnavljanju zgrada oštećenih u potresu (03.07.2020.) (2855kb)
- Priručnik ''Urgentni program potresne obnove – UPPO''
- Vodič za aktivnosti nakon potresa (lipanj 2020.) (697kb)
- Preporuke za primjenu Pravilnika o registru šteta od prirodnih nepogoda (442kb)