Obnova zgrada oštećenih potresom
Stranica ažurirana 14. siječnja 2021. godine
NOVO! Na sjednici Vlade održanoj 14. siječnja 2021. godine, ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat predstavio je konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije. Više...
U potresu koji je 22. ožujka 2020. godine pogodio Grad Zagreb, Krapinsko-zagorsku i Zagrebačku županiju oštećeno je 25 tisuća zgrada, što privatnih, što javne namjene. Nakon potresa neuporabljivo je, ili privremeno neuporabljivo, više od 6 tisuća zgrada, među kojima su dječji vrtići, osnovne škole, srednje škole, fakulteti, instituti, znanstvene ustanove i ustanove kulture. Oko 1,5 posto oštećenih zgrada javne je namjene, a 98,5 posto su zgrade u privatnom vlasništvu. Razmjeri šteta procijenjeni su na 86 milijardi kuna, što je oko 60 posto godišnjeg državnog proračuna.
Novi potres koji je 28. i 29. prosinca 2020. godine pogodio područje Sisačko-moslavačke, Karlovačke županije i Zagrebačke županije prouzročio je novu štetu koju tek treba utvrditi. U tijeku su preliminarni pregledi potresom oštećenih objekata.
Otvoren call-centar za prijave 0800 2021
Građani s područja pogođenih potresom, koji su pretrpjeli štetu na imovini, mogu prijaviti oštećenja popunjavanjem UPITNIKA. Podaci iz upitnika unose se u središnju bazu podataka koja služiti za pregled građevina nakon potresa. Otvoren je i pozivni centar za prijavu 0800 2021.
- prijava zahtjeva za obavljanje procjene uporabljivosti građevine
- prijava volontera za procjenu uporabljivosti građevine
Svrha preliminarne stručne procjene uporabljivosti građevine je što skorije detektiranje stvarnih oštećenja te izdavanje preporuka mogu li se građani vratiti u svoje domove ili je građevina neupotrebljiva (ili privremeno neupotrebljiva) i nije za boravak ljudi.
Dakle, glavna zadaća call centra 0800 2021 je da prikuplja prijave za procjenu upotrebljivosti građevina koje su stradale u potresu kao i da zaprima prijave volontera specijalista koji su spremni raditi procjene uporabljivosti građevina za sva područja pod potresom. Obnovu oštećenih zgrada na području Sisačko-moslavačke županije tek treba pravno definirati stoga valja razlikovati ovaj pozivni centar u odnosnu na drugi paralelni proces koji se odvija vezano uz obnovu zgrada stradalih u potresu u ožujku 2020. godine na području grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije.
Ovih dana na terenu se nalazi više od 700 statičara koji predano rade na stručnoj procjeni uporabljivosti građevina na potresom pogođenim područjima. Rezultati procjena oštećenja građevina nakon potresa dostupni su u realnom vremenu na internetskim stranicama Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo: https://www.hcpi.hr/
Volonterima koji rade na stručnoj procjeni uporabljivosti građevina na potresom pogođenim područjima osigurana je isplata naknade putnih troškova i dnevnica, sukladno zaključku Vlade.
Obnova zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije

Obrasci zahtjeva dostupni su na web stranicama Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine te se isti uz pripadajuću dokumentaciju predaju Ministarstvu. Nakon donošenja, Odluka o obnovi prosljeđuje se u Fond za obnovu kao glavno provedbeno tijelo za obnovu.
Ukratko o postupku
Za sve infomacije vezane uz obnovu zgrada oštećenih u potresu na području grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije kao i za informacije o podnošenju zahtjeva za obnovu građani se mogu obratiti Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine svaki radni dan u vremenu od 9 do 14 sati na broj 01/3782 117.
Obnova zgrada oštećenih potresom na području Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije
Vlada je osnovala Stožer civilne zaštite za otklanjanje posljedica potresa na području Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije. Potpredsjedniku Vlade i ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu dana je ovlast za rukovođenje radom Stožera u dijelu koji se odnosi na otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije. Njegovim zamjenicima imenovani su potpredsjednik Vlade RH Boris Milošević te ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat.
Cilj osnivanja Stožera je strukturiranje svih aktivnosti na potresom pogođenom području.
Sve aktivnosti vezane uz rad stožera odnosno objedinjene informacije o otklanjanju posljedica katastrofe uzrokovane potresom uključujući i informacije o mogućnosti privremenog smještaja dostupne su na: https://potresinfo.gov.hr/.
Dana 9. siječnja 2021. godine obavljen je detaljan pregled sisačkog Hotela Panonija, koji je nakon potresa označen narančastom naljepnicom s uputom za detaljan pregled. Utvrđeno je da osnovni konstrukcijski dijelovi nisu oštećeni i da je hotel statički siguran za prihvat oko 160 stanovnika Siska i okolice. Nakon dogovora s gradonačelnicom te uz angažman poduzetnika sisačkoga kraja, krenut će se s njegovom obnovom kako bismo ga priveli svrsi te započeli s preseljenjem dijela građana iz školske sportske dvorane u hotel.
Pojedinačni smještaj
- za dodjelu kućice ili kontejnera građani se mogu obratiti: Mjesno nadležnim Stožerima civilne zaštite
- za područje Siska: 099 530 43 21 od 8 do 19 sati ili na e-mail: kontejneri@sisak.hr
Obitelji čiji su objekti stradali u potresom pogođenim područjima i nemaju adekvatan smještaj mogu pomoću obrasca podnijeti prijavu za privremeni smještaj u državnoj imovini.
Obrasce prijave za privremeni smještaj možete preuzeti i popuniti u sjedištima jedinica lokalne samouprave, dakle sjedištima gradova i općina potresom stradalih područja.
Obrazac prijave možete preuzeti i u područnoj službi Petrinja (Trg Matice Hrvatske 18, e-mail:petrinja@sduosz.hr) i Karlovac (Radićeva 27, e-mail: karlovac@sduosz.hr).
- Gordana Valenta, tel: (01) 6172-538, mobitel: 099 351 394, e-mail: gordana.valenta@sduosz.hr
- Sanja Barać, tel: (01) 6172-774, e-mail: sanja.barac@sduosz.hr
Više informacija dostupno je na: https://potresinfo.gov.hr/pojedinacni-smjestaj/96
Organizirani smještaj
Ukoliko građani žele otići u organizirani smještaj, mogu nazvati pozivni centar Hrvatskog Crvenog križa na 0800 1188 kako bi saznali slobodne kapacitete smještaja ili se javiti na lokaciju na kojoj nalazi organizirani smještaj. Više informacija dostupno je na: https://potresinfo.gov.hr/informacije-88/organizirani-smjestaj/95
Pravna pomoć stradalima od potresa
Pravna klinika Pravnog fakulteta u Zagrebu aktivno se uključila u pružanje pravne pomoći stradalima i oštećenima u potresu na području Siska, Gline i okolice. Osnova je zasebna ad hoc grupa koja će pomoći strankama pravodobno i potpuno ispuniti obrasce i prijaviti štetu, ali pružiti i ostale osnovne pravne informacije u vezi sa saniranjem posljedica potresa.
Zainteresirane stranke mogu se javiti od ponedjeljka do petka od 10 do 12 sati, odnosno srijedom i četvrtkom i od 17 do 19 sati na telefon +385 97 6529 903. Više informacija dostupno je ovdje.
Sredstva za sanaciju objekata oštećenih u potresu na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije
Pomoć za obnovu nakon potresa
Otvoren je službeni račun Državne riznice za donacije financijskih sredstava u akciji "Pomoć za obnovu nakon potresa".
Dokumenti
- Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije
- Prvi Program mjera obnove zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije
- Pravilnik o sadržaju i tehničkim elementima projektne dokumentacije obnove, projekta za uklanjanje zgrade i projekta za građenje zamjenske obiteljske kuće oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije
- Karta potresnih područja Republike Hrvatske (2986kb)
- Uputa Ministarstva o postojećim zakonskim mogućnostima pristupanja obnavljanju zgrada oštećenih u potresu (03.07.2020.) (2855kb)
- Priručnik ''Urgentni program potresne obnove – UPPO''
- Vodič za aktivnosti nakon potresa (lipanj 2020.) (697kb)
- Preporuke za primjenu Pravilnika o registru šteta od prirodnih nepogoda (442kb)